alt Adventní věnec

Ani jsme se nenadáli a po roce opět stojíme na začátku Adventu – období příprav na oslavu narození Ježíše Krista. Již deset měsíců jsme poznamenáni pandemií koronaviru a nejinak tomu bude i v prosinci. Jak můžeme co nejlépe prožít tento čas, který je pro nás křesťany tak důležitý? A je to vůbec v současné situaci možné?

Hned na úvod je důležité říct, že to možné opravdu je! Nejdůležitější je přece připravit se na oslavu Ježíšova příchodu na tento svět, a to můžeme zvládnout, ať bude situace jakákoliv. Následující řádky přináší několik rad a tipů, co všechno lze během doby adventní podniknout pro lepší přípravu na Vánoce.

První dobrou zprávou je fakt, že od čtvrtka 3. prosince došlo k částečnému rozvolnění protiepidemických opatření. To znamená, že je také o něco jednodušší jít do kostela na mši svatou. Kostely mohou být zaplněny až do 30 % jejich kapacity, což je ve většině případů mnohem více, než současných dvacet osob. V jednotlivých farnostech se může situace lišit, proto se na návštěvu bohoslužby zeptejte vašeho pana faráře nebo se podívejte na web farnosti a také se na účasti domluvte s vašimi blízkými. Nezapomeňte dodržovat hygienická opatření.

Co dalšího můžete podniknout? Protože není jisté, zda se za pár týdnů budou konat hromadné svátosti smíření, můžete vy, kteří ke svátosti smíření chodíte, zajít ke zpovědi již nyní. Existuje spousta „drobností“, jak zlepšit svůj duchovní život. Každý den si můžete přečíst kousek Písma svatého nebo životopis některého světce. Zkuste věnovat alespoň o pár minut denně více ranní a večerní modlitbě. Přečtěte si kvalitní knížku nebo se během procházky venku pomodlete růženec. Podobných činností jistě najdete víc.

K prožití Adventu pomohou i mobilní aplikace

Existují různé podoby tzv. adventních výzev. Co to znamená? Může to být třeba každodenní vykonání dobrého skutku, přečtení úryvku evangelia nebo modlitba na daný úmysl. Skvělou pomůckou mohou být i některé aplikace do chytrého telefonu. V době adventní vám dobře poslouží mobilní aplikace Roráty 2020, která obsahuje adventní zpěvy a modlitby na každý den. Zejména pro mladší ministranty a jejich sourozence doporučujeme aplikaci Vlčí doupě. Najdete v ní oblíbená nedělní kázaní pro děti a spoustu dalších zajímavostí. Pro společné rodinné slavení neděle, zvláště při nemožnosti navštívit za současné situace mši svatou, můžete využít aplikaci Neděle v rodině, která obsahuje spoustu odkazů a tipů, jak prožít den Páně.

Správnou přípravou na Vánoce jsou také skutky lásky, které prokazujeme svým bližním. Možností je spousta. Pomozte doma s úklidem nebo pečením vánočního cukroví, umyjte nádobí po jídle nebo se zapojte do úklidu domácnosti. Buďte hodní na sourozence a rodiče. Zahrajte si s nimi třeba společenskou hru nebo společně vyrazte na procházku. Můžete zavolat prarodičům či kamarádům, kteří jsou daleko a potěšit je. Nebo zkuste něco úplně jiného. Fantazii se meze nekladou!

Přejeme Vám požehnanou dobu adventní plnou radostného očekávání na příchod našeho Pána!