Letošní postní doba je jiná. Přetrvávající pandemie stále omezuje konání bohoslužeb  a nekonají se ani obvyklé postní duchovní obnovy. Přesto existuje řada tipů a impulzů, které nám ji pomohou dobře prožít. Pokud jste se ještě nestihli v současné situaci správně postně „naladit“ nebo potřebujete inspiraci, může vám pomoci naše krátké shrnutí některých zajímavých postních nabídek.

Postní doba nabízí i za časů pandemie různé možnosti, jak prohloubit svůj osobní vztah k Bohu. Jednou z možností, jak lépe prožít tento čas může být zapojení z postních výzev, které připravily jednotlivá biskupství, centra pro mládež či jednotlivé farnosti. Může se jednat o drobný úkol na každý den nebo seznam aktivit, které budete plnit podle situace. Diecézní katechetické centrum v Brně připravilo jako každoročně brožurku Malý průvodce postní dobou. Oblíbený průvodce nabízí pro každý všední den citát z Bible a krátký duchovní impuls inspirovaný slovy papeže Františka. 

Půst on-line?

Zatímco odložení mobilu případně omezení pobytu na internetu bývalo v minulých letech častým způsobem odříkání, současná situace tomu příliš nenahrává. Spoustu zajímavých nápadů pro dobré prožití Půstu totiž najdete v mobilních aplikacích či na internetu. Stejně jako pro dobu adventní existuje praktická aplikace pro období půstu. Jmenuje se Postní kapky 2021 a zájemci v ní naleznou nejen liturgická čtení, ale i poselství papeže Františka či otce arcibiskupa Graubnera a mnoho dalšího.  Zajímavé postní impulzy pro děti přináší aplikace Vlčí doupě

Do virtuálního prostoru se přeneslo také konání duchovních obnov. Zvláště starším ministrantům vřele doporučujeme Postní on-line duchovní obnovu VIR z Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci. 

Jde to prožít i off-line!

Duchovní život v postní době se samozřejmě nemusí odehrávat pouze na internetu nebo díky mobilním aplikacím. Jistě znáte tři hlavní prostředky, kterými se zejména v době postní můžeme lépe přiblížit Bohu. Jedná se o modlitbu, půst a také almužnu. I v současné situaci se stále můžeme modlit, postit i pomáhat potřebným. Je to výzva také pro ministranty, kteří se vzhledem k opatřením nedostanou tak často k oltáři.

Pomáhejte rodičům, hrajte si s mladšími sourozenci, vy starší pomozte s učením mladším, vyberte si třeba jen drobnou věc, kterou každý den v rámci půstu omezíte (sladkost, hraní na počítači a další) nebo si naopak vymyslete smysluplnou činnost, kterou uděláte navíc (desátek růžence, pomoc v domácnosti, procházka na čerstvém vzduchu a jiné). Uvidíte, že i přes nepříznivou situaci můžete prožít lepší postní dobu než kdykoliv předtím!

Přejeme Vám hluboké prožití doby postní a dobrou přípravu na Velikonoce!

O plánovaných jarních akcích (Missa Chrismatis, pouť k sv. Janu Sarkanderovi v Olomouci) vás budeme informovat na základě aktuální epidemiologické situace v dostatečném předstihu na našich webových stránkách.

(s využitím článku na webových stránkách Církev.cz)