Svatováclavský turnaj praskal ve švech

Ministranti obsadili Olomouc. I tohle si mohli ve čtvrtek 28. září myslet obyvatelé města, turisté či věřící v katedrále sv. Václava. Letošní turnaj totiž opět překonal veškeré rekordy a do moravské metropole vyrazilo za sportem a společným setkáním téměř 250 ministrantů ze všech koutů olomoucké arcidiecéze.

Již během dopoledne dávalo nebývale zaplněné prostranství před olomouckým dómem najevo, že jedenáctý ročník florbalového turnaje o Svatováclavský pohár proběhne ve velkém stylu. Všichni ministranti společně s doprovodem z řad rodičů, vedoucích ministrantů, kněží a jáhnů nejprve prožili slavnostní mši svatou, které předsedal administrátor olomoucké arcidiecéze Mons. Josef Nuzík.

Po mši svaté následoval tradiční přesun přes město do sportovní haly v dlouhém průvodu, který zaujal nejedny kolemjdoucí. Po krátkém informačním bloku před halou přišel na řadu slavnostní nástup všech týmů na palubovce a zahájení turnaje.

Ve třech kategoriích nastoupilo k zápasům rekordních 36 ministrantských týmů. Kvůli tak velkému počtu musela na sebe jednotlivá utkání velmi těsně navazovat a naši profesionální rozhodčí se u nich na třech hracích plochách opravdu zapotili.

Během první části turnaje se všechny týmy postupně vystřídaly na vydatném obědě, na místě samozřejmě nechyběl ani občerstvovací stánek v režii našeho spolku.

Jak to celé dopadlo?

Kvalita týmů každoročně stoupá, mnohé zápasy tak byly extrémně vyrovnané a týmy na postupujících příčkách neměly do poslední chvíle nic jisté.

Jako první poznala své vítěze mladší kategorie (6-9 let). Na třetím místě se umístili Drtiči z hor junior (farnost Strání), na druhé příčce Kelečtí páni (farnost Kelč) a stupeň vítězů obsadil tým Jsoucno mikro (farnosti Sudoměřice a Strážnice).

Ve střední kategorii (10-13 let) skončil na třetím místě tým SKM Prostějov (farnost Prostějov – sv. Petr a Pavel), druhé místo obsadili ministranti z farnosti Kunovice a prvenství získal tým Kroměříž United (farnost Kroměříž – sv. Mořic a Panna Maria).

Starší kategorie přinesla jedno velké překvapení. Třetí místo obsadili Hradišťáci (farnost Uherské Hradiště), druhé místo získal tým Kroměříž United (farnost Kroměříž – sv. Mořic a Panna Maria) a první místo obhájil po roce tým ministrantů z farnosti Hovězí.

Skvělá atmosféra okořeněná „zahraniční“ účastí

Většinu mančaftů přijely podpořit větší či menší skupinky fanoušků, které během zápasů vytvářely úžasnou atmosféru. Hlasitou podporu si navzájem vyjadřovaly také mnohé týmy. Nechyběly nástroje vydávající hlasité zvuky či transparenty – za takovou podporu by se nemusely stydět ani profesionální týmy hrající ligu.

Letos poprvé jsme na turnaji přivítali týmy ze sousedních diecézí. Jeden tým k nám zavítal z farnosti Starý Jičín (diecéze ostravsko-opavská) a druhý z farnosti Újezd u Brna (diecéze brněnská).

Poděkování na závěr a pozvánka na další ročník

Rádi bychom poděkovali všem ministrantů, klukům i holkám, kteří našli odvahu a společně na turnaj přijeli. Moc si toho vážíme a děkujeme také za vaši tolik potřebnou službu u oltáře.

Děkujeme za podporu všem rodičům, kněžím, jáhnům a vedoucím ministrantům, kteří podporují ministranty ve službě a také všem ostatním, kteří je doprovodili na turnaj.

Poděkování patří také našim profesionálním rozhodčím, zdravotníkům, studentům Teologického konviktu v Olomouci a všem organizátorům i pomocníkům nejen z řad spolku.

Již nyní bychom vás rádi pozvali na 12. ročník turnaje, který se uskuteční v sobotu 28. září 2024. Přihlašování spustíme 1. září během dne.

Kompletní a velmi bohatou fotogalerii z turnaje naleznete na webovém portálu Člověk a víra. Autorem fotografií je Josef Polehňa. Děkujeme.