Rozhovor: Ministrantem v dnešní době

Čtenářům webových stránek nabízíme ochutnávku z rozhovoru předsedy našeho spolku P. Jiřího Kupky na Radiu Proglas. Pořad je možno přehrát v archivu Radia Proglas. Přejeme příjemný poslech!

„Ministrantem nejsem tím, co dělám, ale kým jsem. Není to o tom všechno zvládnout přesně podle liturgických pravidel. Jde ale o to, že si buduji své přátelství s Ježíšem, které má přetrvat,“ říká biskupský delegát pro pastoraci ministrantů P. Jiří Kupka.

Spolek Ministranti ADO se věnuje pastoraci ministrantů v olomoucké arcidiecézi. Navazuje na činnost Arcidiecézní ministrantské rady, která pořádala akce pro ministranty od roku 2012. Chystá setkání, poutě a pravidelný Svatováclavský turnaj, ale nově také nabízí formační víkendy v Náměšti na Hané na ministrantské faře, která slouží spolku od roku 2020.

Jaké jsou úkoly ministranta nejen při liturgii, ale též ve farnosti nebo v životě? Jak mají nebo mohou vypadat ministrantské schůzky? Jakou podporu ministrantům ve farnosti poskytovat? Kdy je vhodný čas s ministrováním začít (a kdy skončit)? Proč v některých farnostech ministrují dívky? Pro koho jsou vhodné kurzy MiniFor a MiniMiniFor?

Rozhovor s P. Jiřím Kupkou připravila a moderuje Radka Rozkovcová.